Klub MKS Mazbud Basket Szczawno-Zdrój po udanym projekcie dotyczącym przekazania defibrylatora AED na Halę Sportową w Szczawnie-Zdroju i przeszkoleniu 50 dzieci z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, chciałby dalej kontynuować swoją działalność w tym kierunku.
Wspólnie ze Stowarzyszeniem „Realne Marzenia” z Olkusza złożyliśmy wniosek w programie PZU PomocToMoc - www.pomoctomoc.pzu.pl dotyczący zorganizowania w Szczawnie-Zdroju szkolenia z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej z wykorzystaniem innowacyjnego symulatora w technologii wirtualnej rzeczywistości oraz zakup 12 defibrylatorów AED, które rozlokowane zostaną w kluczowych dla miasta miejscach. Nasz projekt zakłada przeszkolenie z pierwszej pomocy 300 osób mieszkających, uczących się i pracujących w Szczawnie-Zdroju. Będą to uczniowie szkół, pracownicy Urzędu Miasta, Biblioteki, czy też mieszkańcy Uzdrowiska.
Złożenie wniosku do programu PomocToMoc poprzedziły konsultacje społeczne, w których otrzymaliśmy kilka pozytywnych odpowiedzi, że przeprowadzenie kursu z pierwszej pomocy przedmedycznej w naszej gminie jest jak najbardziej zasadne i potrzebne. Różne środowiska wyrażają poparcie i chęć udziału w organizowanym przez nas szkoleniu (Urząd Gminy, Biblioteka, Szkoła, Stowarzyszenia Kocham Szczawno-Zdrój i Szczawno Zdrój Możliwości, Przychodnia, mieszkańcy Szczawna-Zdroju) w przypadku jego realizacji. Społeczność Szczawna-Zdroju czuje bowiem potrzebę nieustannego kształcenia się w tematyce udzielania pierwszej pomocy, bowiem każda sytuacja, gdzie trzeba udzielić pierwszej pomocy jest stresująca i każde kolejne szkolenie pomoże uczestnikom opanować stres i nerwy w sytuacjach, gdzie faktycznie będzie potrzebna ich pomoc. Technologia VR pozwala na odbycie szkolenia w wymiarze 3D. Nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, może przydać się kursantom na każdym etapie ich życia. Nie można określić kiedy to nastąpi i najlepiej, aby takich sytuacji było jak najmniej. Niestety, zagrożenia czyhają na nas wszędzie i musimy być przygotowani w każdym momencie życia, aby stawić im czoła.
O tym, czy projekt „Bezpieczna Gmina Szczawno-Zdrój” znajdzie uznanie w oczach PZU i zostanie sfinansowany dowiemy się do 10 października. Oprócz oceny czysto merytorycznej projektu, wpływ na jego akceptację ze strony organizatorów, może mieć fakt, czy projekt jest „popularny” wśród mieszkańców, mediów i osób chcących w nim uczestniczyć. W związku z tym proszę o udostępnienie tej informacji na Waszych portalach, a wszystkich odbiorców o polubienie naszego projektu na stronie www.pomoctomoc.pzu.pl/node/427 , gdzie wspólnie możemy pokazać, jak ważna jest dla nas wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy, która niejednokrotnie może uratować komuś życie. Gdyby udało się wdrożyć nasz projekt w życie, stalibyśmy się jedną z bazpieczniejszych, jak nie najbezpieczniejszych gmin w Polsce, pod względem wyposażenia w AED i przeszkolenia z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. #RazemMożemyWięcej
Dziękuję za wsparcie
We wtorek 27 maja o godz. 11:00 w Centrum Kultury - MBP w Głuszycy Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wyjątkowy wykład pt. "Kinezjologia mózgu”, który poprowadzi Jolanta Sokołowska.
To nie będzie zwykła prelekcja - poznacie techniki, które aktywizują mózg, poprawiają pamięć, koncentrację i samopoczucie.
Fundacja Tutti Bene zaprasza na imprezę pn. Sportem po zdrowie, z której fundusze zostaną przekazane na zakup respiratora dla Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze Sp. z o.o. To wyjątkowa okazja, aby wspólnie wspierać naszą lokalną społeczność i pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują.
czytaj więcejJuż po raz kolejny, gmina Czarny Bór włącza się w wiosenną akcję charytatywną na rzecz rehabilitacji dzieci terminalnie i nieuleczalnie chorych, którzy są podopiecznymi wałbrzyskiego Hospicjum im. Jana Pawła II.
czytaj więcejWałbrzych szykuje się na wielką wiosenną mobilizację! Już 12 kwietnia 2025 roku mieszkańcy miasta połączą siły w ramach akcji „Czysty, zielony Wałbrzych”, by wspólnie zadbać o czystość i estetykę swojego otoczenia. Start zaplanowany jest na godzinę 9:30, a działania będą odbywać się równocześnie w różnych częściach miasta. To nie tylko szansa na uporządkowanie przestrzeni publicznej, ale też doskonała okazja do sąsiedzkiej integracji i realnego wpływu na wygląd Wałbrzycha.
czytaj więcejZ okazji 100-lecia Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Wałbrzych zorganizowało wyjątkowe wydarzenie, które połączyło lokalną społeczność i przyrodę! Wspólnie z uczniami ze Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Starych Bogaczowicach, Zespołem Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie w Szczawnie Zdroju, przedstawicielami Urzędu Gminy oraz Starostwa Powiatowego, wzięliśmy udział w sadzeniu 1000 drzew, które staną się częścią dziedzictwa naszych lasów na kolejne lata!
czytaj więcej